KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15528229
*
nr 1552 8229
Engelbert Bertel-Nordström
(1884-1967), Sverige
Oljemålning, Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967). Signerad, daterad 1951, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juli 2023
kl 20:56:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/7 21:46:18
1
1.500 kr
17/7 17:26:00
2
1.100 kr
17/7 17:26:00
1
1.200 kr (Budbetjänt)
17/7 17:26:07
2
1.600 kr
17/7 19:42:28
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30
*
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
nr 1552 8229
Engelbert Bertel-Nordström
(1884-1967), Sverige
Oljemålning, Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967). Signerad, daterad 1951, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 1.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 juli 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/7 21:46:18 | 1 | 1.500 kr |
17/7 17:26:00 | 2 | 1.100 kr |
17/7 17:26:00 | 1 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
17/7 17:26:07 | 2 | 1.600 kr |
17/7 19:42:28 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk mÃ¥lare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30